Reklam Alanları
featured
  1. Haberler
  2. Eğitim
  3. Üniversite Tercihleri Başlıyor

Üniversite Tercihleri Başlıyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ÖSYM’nin internet sitesinde yaptığı duyuruda, 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nun, ÖSYM’nin “http://www.osym.gov.tr” internet adresinden yayınlandığı bildirildi.

Duyuruda, 18 Temmuz 2016 tarihinde ÖSYM’nin internet sayfasından yayınlanan kılavuzda güncelleme yapıldığından adayların tercih işlemi için bugün yayınlanan kılavuzu esas almaları ve bu tarihler arasında ÖSYM’nin internet sayfasında yer alabilecek duyuruları takip etmeleri gerektiği kaydedildi.

ÖSYM’ce, kılavuz basımı, dağıtımı ve satışının yapılmayacağı bildirildi. Adayların tercihlerini 29 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden TC kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak yapacakları belirtilen duyuruda, başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacağı, ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listelerinin geçerli olmayacağı, sadece elektronik ortamda yapılacak tercihlerin işleme alınacağı ifade edildi.

Üniversite Tercihleri Başlıyor

ÖSYM, adayların kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki TC kimlik numaralarını ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumalarını ve hiç kimseyle paylaşmamaları uyarısında da bulundu.

Duyuruda, adaylara TC kimlik numarasının ve ÖSYM aday işlemleri şifresinin başkaları ile paylaşılmasından oluşacak mağduriyetlerden adayın kendisinin sorumlu olacağı belirtildi.

Adayların, ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacağı ve tercih işleminin ekrandaki uyarılara göre sonlandırılacağı bildirildi.

Adayların, tercihlerinin ÖSYM’ye ulaştığından emin olmaları için ekranda “2016-ÖSYS tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir.” ifadesini görmeleri, tercih işlemini tamamladıktan sonra “tercih süresi” içerisinde “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden tercih bilgilerini kontrol etmeleri ve yazıcıdan tercih listesinin bir dökümünü edinerek saklamaları gerektiği belirtildi.

Tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra adayların “tercih süresi” içerisinde “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapılabilecekleri kaydedildi.
Tercih süresi uzatılmayacak

Duyuruda, “tercih süresi” tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik/düzeltme yapılamayacağı ve gönderilen düzeltme/değişiklik taleplerini içerir dilekçelerin işleme alınmayacağı belirtildi.

Tercih işlemlerinin 3 Ağustos saat 23.59’da sona ereceği ve tercih süresinin uzatılmayacağı da duyuruldu.

Duyuruya göre, 18 Temmuz 2016 tarihinde ÖSYM’nin internet sayfasından yayımlanan kılavuzda ise güncellemeler yapıldı.

Buna göre, OHAL Kararnamesi ile kapatılan Bursa Orhangazi Üniversitesi (Bursa), Canik Başarı Üniversitesi (Samsun), Fatih Üniversitesi (İstanbul), Gediz Üniversitesi (İzmir), İpek Üniversitesi (Ankara), Melikşah Üniversitesi (Kayseri), İzmir Üniversitesi (İzmir), Mevlana Üniversitesi (Konya), Murat Hüdavendigar Üniversitesi (İstanbul), Selahattin Eyyubi Üniversitesi (Diyarbakır), Süleyman Şah Üniversitesi (İstanbul), Şifa Üniversitesi (İzmir), Turgut Özal Üniversitesi (Ankara), Zirve Üniversitesi (Gaziantep) kılavuzdan çıkarıldı.

Ayrıca kapatılan Kanuni Üniversitesi’nin kılavuzda kontenjanı olmadığından, bu üniversiteyle ilgili güncelleme yapılmadığı öğrenildi.

Kılavuza, TÜBİTAK tarafından düzenlenen yarışmalarda “kimya” alanında alınan dereceler için “tıp programı” eklendi.

Yeni Yüzyıl Üniversitesinin kontenjanları ise yeniden düzenlendi.

Meslek liselerine ek puan hesaplanmadı

Öte yandan ÖSYM tarafından “ÖSYS Tercihlerinde ek puanı” ile tercih yapacak adaylar için de bir duyuru yayınlandı.

2016-ÖSYS Kılavuzuna göre bu yıl, bir mesleğe yönelik program uygulayan liselere 30 Mart 2012’den sonra kayıt yaptıran öğrenciler için ek puanın hesaplanmadığı bildirilen duyuruda, bunun sonucu olarak birçok puan türünde ek puanı hesaplanan aday sayısının bir önceki yıla göre azaldığı ifade edildi. Duyuruda, 2015 ve 2016 yıllarında yapılan YGS ve LYS’lerde her bir puan türünde ek puan hesaplanan aday sayılarını gösteren tabloya da yer verildi.

2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda, tercih edilebilecek lisans programlarına ait bilgiler yer aldı.

Yerleştirmeler için ek puanı ile tercih yapacak adayların, 2016-LYS sonuç belgelerinde yer alan “ek puanlı yerleştirme başarı sırası” bilgilerini kullanırken, bu yıl ek puanlı YGS ve LYS yerleştirme puanı hesaplanan aday sayılarındaki azalmayı göz önünde bulundurmaları gerekiyor.

ÖSYM’nin duyurusunda, adayların tercihlerini yaparken incelemeleri tavsiye edilen tablolar ve 2 ek puanlı tercih örneği de paylaşıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Üniversite Tercihleri Başlıyor
Yorum Yap

Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliği başlat.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yalova Güncel Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

error: Emek Hırsızlığına Karşı Site Koruma Altında !!
Bizi Takip Edin