Reklam Alanları
featured
  1. Haberler
  2. Yalova
  3. YALOVA BELEDİYESİ SANIKLARDAN PARASINI İSTEDİ

YALOVA BELEDİYESİ SANIKLARDAN PARASINI İSTEDİ

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yolsuzluk ve zimmete para geçirme savasında yeni bir süreç başladı. Yalova Belediyesinde 4 sene önce yaşanan yolsuzluk ve zimmete para geçirme savasında yeni bir süreç başladı.

Yalova Belediyesi hesaplarına haksız olarak para yatırılan sanıklara ihtarname çekerek aldıkları yaklaşık 23 Milyon TL’nın 6 Milyon TL’si ödenirken, kalan 17 Milyon lirayı geri ödemelerini ve ödeme yapılmaz ise icra marifeti ile haciz işlemlerine başlayacaklarını belirtildi.

2020 Yılı Şubat ayında Yalova Belediye Başkanlığı Mali Hizmetler Müdürlüğünde meydana gelen yolsuzluk ve zimmete para geçirme olayının meydana çıkması sonucu başta CHP’li Belediye başkanı Vefa Salman görevinden uzaklaştırıldı.

YALOVA BELEDİYESİ SANIKLARDAN PARASINI İSTEDİ

Ayrıca görevinde uzaklaştırılan meclis üyesi başkan yardımcısı Halit Güleç 1,5 yıl tutuklu kalmış ve farklı iddialarla Yalova Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesinde toplamda 38 kişinin yargılandığı dava başlamıştı.
Vefa Salman’ın görevden uzaklaştırılması sonrası mecliste yapılan oylamada Belediye başkanlığına Cumhur ittifakı adayı Ak partili meclis üyesi Mustafa Tutuk seçilmişti.

İHTARNAME ÇEKİLDİ
Yalova Belediye Başkanlığı Mali Hizmetler Müdürlüğünden gönderilen ihtarnamede şu ifadelere yer verildi; Konu: Usulsüz Olarak Tarafınıza Yapılan Ödemelerin, Yapılan işbu ihtarın tebliğinden itibaren 30 (Otuz) gün içerisinde ödenmesi İhtarıdır.
İHTARNAME *Ü***** *Z***** (T.C. No. 2*********2)
Şahsınızın kurumlunuzdan herhangi bir hak ve alacağı bulunmadığı halde kurumumuzca tarafınıza toplamda 719.689,98 – TL Usulsüz olarak ödeme yapıldığı belirlenmiştir.

USULSÜZ ÖDEME YAPILMIŞ
Söz konusu tarafınıza yapılan bu usulsüz ödemelere karşılık Yalova 2. Ağır Ceza Mahkemesinin 2020/145 Esas sayılı Dava dosyası kapsamında görülmekte olan davada, davanın Bilirkişisi tarafından hazırlanan Bilirkişi Raporunda da bahse konu 719.689,98- TL ödemenin Usulsüz olarak tarafınıza ödendiği tespit edilmiştir.

Ayrıca Sayıştay Başkanlığınca kurumumuz hesaplarında yapılan inceleme neticesinde hazırlanan Sayıştay Denetim Taslak Raporunun Bulgu 2. Maddesinde; 6098 sayılı Türk Borçlar Kanuna göre idarece yapılan Usulsüz Ödemelerin sebepsiz zenginleşme hükümlerine atıfta bulunmuş olup, ilgili kanunun 77. Maddesinde “Haklı bir sebep olmaksızın bir başkasının malvarlığından veya emeğinden zenginleşen, bu zenginleşmeyi geri vermekle hükümlüdür” hükmü uyarınca 5018 sayılı Kanunun 71. Maddesinde Kamu zararının oluştuğu tarihten itibaren ilgili mevzuatına göre hesaplanacak faiziyle birlikte ilgililerinden yapılacak olan tebligata rağmen ilgililerce süresinde rızaen ödenmemesi halinde 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu hükümlerine göre tahsil edilmesi belirtilmiştir.

ÖDEME YAPILAMAZSA İCRA BAŞLATILACAK
Bu kapsamda kurumumuz tarafından şahsınıza yapılan 719.689,98 – TL Usulsüz ödemenin Kamu Zararının Tahsiline İlişkin Usul ve Esaslar hakkındaki Yönetmeliğin 10. maddesine istinaden yapılan tebliğ ve takip işlemi kapsamında verilen 30 Günlük süre içerisinde kurumumuzun Halk Bankası nezdinde bulunan TR41 0001 2009 3620 0005 0000 43 İBAN numaralı hesabımıza ödeme yapmanızı, ayrıca geri ödemenin yapıldığı tarihte şahsınıza yapılan usulsüz ödemelerden kaynaklı hesaplanacak olan gecikme zammı hesabında, tarafınıza yapılan ilk ödeme tarihi esas alınarak hesaplama yapılacağını ve ödeme yapmamanız halinde borç bakiyesinin faiz ve ferileri ile birlikte tahsili için yasal yollara başvurulacağını, hakkınızda icra takibi başlatılacağını, bu uğurda yapılacak her türlü masraf, yargılama gideri, harç ve Avukatlık ücretlerinin de tarafınızdan tahsil edileceğini ve bununla birlikte fazlaya ilişkin tüm yasal hak ve alacaklarımı saklı tuttuğumuzu ihtaren bildiririz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
YALOVA BELEDİYESİ SANIKLARDAN PARASINI İSTEDİ
Yorum Yap

Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliği başlat.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yalova Güncel Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

error: Emek Hırsızlığına Karşı Site Koruma Altında !!
Bizi Takip Edin